Spálená večeře nepřítelem internetu

21. listopadu 2011 v 13:09 | Lišej Smrtihlav
Než vylíčím krutosmutnou historku z bezdrátového internetového světa, musím tu předestřít stručnou historii bezdrátového internetu v regionu Dolní Berounka.


Občanské sdružení vzniklo v roce 2004, kdy byl na venkově internet o megabitových rychlostech záležitostí sci-fi (v tu dobu jsem byl čerstvý přistěhovalec, nebyl jsem ani připojený, ani činný ve sdružení, jen jsem o těch pánech natočil reportáž do pořadu Reportéři ČT).

Jedním ze členů sdružení byl jistý pan Moravec. Zatímco ostatní otcové zakladatelé byli z Dobřichovic a z Řevnic, on bydlel v Zadní Třebani. Tento pan Moravec pojal úmysl vybudovat v Hlásné a v Zadní Třebani pod značkou občanského sdružení svou část sítě, kterou by kasíroval a přišel si na hezké peníze. Byv poučen radou sdružení, že něco takového nepřipadá v úvahu, odešel a půl roku o něm nebylo ani vidu ani slechu.

Po půl roce se najednou v éteru objevila jeho vlastní bezdrátová síť. Zpočátku se mu nijak nevedlo, ale po čase získal strategickou investici od řádově většího providera a od té doby má sdružení v regionu svého nejoblíbenějšího konkurenta.

Zatímco v Dobřichovicích a v Řevnicích si s prominutím ani neprdne, Hlásná a Zadní Třebaň je prostě Moravcov. Když jsem do sdružení přišel, nestanovil jsem si menší cíl než pana Moravce zničit (na tahle jména já mám pifku, znám tři jeho nositele a ani jednoho nemám důvod si vážit).

Když odhlédnu od toho, že v posledních měsících se konečně podařilo uvést v život věci, které mu ten jeho podstatně komplikují, válka se vyhrává útokem na hlavní město. Tím je Hlásná a Zadní Třebaň. My tam máme tři vysílače s totálně zastaralou technologií a nevyhovujícím pokrytím.

Jenže když jsem v květnu vydal pokyn k jejich rekonstrukci, zjistilo se, že ten z nich, který slouží jako hlavní a ostatní dva krmí signálem, beznadějně obrostl stromy a propojit je kapacitnější páteří bez nějakého převaděče nejde.

Následující týdny jsem strávil procházkami po Třebaních a hledáním domu, ze kterého je vidět na všechny dosavadní tři vysílače. Na jedné z porad svěřil jsem se hlavnímu administrátorovi, že nejlepší výhled je ze sloupů osvětlení na místním nádraží. Pan administrátor mě poslal pod stůl poznámkou, že tedy převaděč umístíme tam a že proud pro něj budeme odebírat z troleje hráběma.

Nakonec se mi podařilo jeden dům najít. Jeho majitelka je ale těžký oříšek na rozlousknutí. Nic jí není dost dobré a nabídka na spolupráci je stále nejistá. Na minulé úterý sjednal jsem si na místo finální přesvědčovací schůzku.

Zazvoním na místě, omlouvám pozdě opozdivšího se hlavního technika, který má specifikovat co všechno jí nasázíme na střechu, a začínám paní zpracovávat. Všechno je na nejlepší cestě, když tu náhle ozve se ze spodního patra jekot tchyně. Budoucí partnerku sdružení totiž zpracovávám tak důkladně, až zapomněla, že má na plotně vejce.

Výkonný smradomet a výřečná tchyně s jasným názorem na kuchařské umění snachy poměrně jasně hatí nadějné vyhlídky na umístění převaděče s dokrytím. Takže už vím, kam budu chodit v nejbližších týdnech na procházky. A z nejvyššího kopce v okolí se na mě bude smát příhradová konstrukce s anténami pana Moravce.

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 M@rty M@rty | 24. listopadu 2011 v 8:12 | Reagovat

Skvělé jako téměř vždy - obzvláště věta: (na tahle jména já mám pifku, znám tři jeho nositele a ani jednoho nemám důvod si vážit) mě opravdu rozsekala - dokonale se s ní ztotožňuji :-) Doufám, že bude nějaké pokračování neboli čerstvé zprávy z bojiště :-)

2 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 27. listopadu 2011 v 17:55 | Reagovat

A já znám zrovna jednoho velmi milého nositele toho jména.) ..a spálený vajíčka ..fuuj:D

3 krutomluv aka lišej krutomluv aka lišej | 28. listopadu 2011 v 18:45 | Reagovat

[2]: doufám, že nemáme na mysli toho samého ...

4 Blanch Blanch | 7. ledna 2012 v 15:56 | Reagovat

[3]: Co máš proti Vaškovi? :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.