Kde datov můj

30. listopadu 2009 v 15:58 | Lišej Smrtihlav |  Odpust nám naše Winy
Aneb jak jsem vybíral počítač a proč už u sebe nemusím nosit flashku, hééč :-)


V minulém díle jsme mě opustili v okamžiku, kdy jsem se rozhodl přejít z notebooku s Win na Mac. Teď jen si vybrat který.

Aniž bych chtěl nějak podkuřovat tvůrci počítačů, jehož systém jsem si vybral, současný trend netbooků jde mimo mě. Na mě jsou ty displeje příliš máloukazující a klávesnice příliš titěrné na mé pazoury. Taky mi nevyhovuje to, že tam není optická mechanika.

Na druhou stranu tahat s sebou celý den patnáct palců s cihloidním adaptérem není také to pravé ořechové. Do oka mi padnul třináctipalcový model. Plnohodnotný notebook ve dvou kilogramech se sedmihodinovou baterií. Pokud to nebudu s prací moc přehánět, můžu adaptér nechat doma.

Teď si asi řeknete že necelých třicet za hliníkový model je s notebooky s Win neporovnatelné. Já bych to srovnal směle.

Za prvé notebooky porovnatelných vlastností (kromě výdrže baterie) velmi hravě překonávají dvacetitisícovou hranici a některé se dostávají na dostřel. S podobnou baterií jsem takový noťas nenašel.

Za druhé Mac nechytil manýru vyvinout operační systém a udělat z něj další čtyři ořezanější verze. Systém je jeden, porovnatelný s windowsí verzí Ultimate. Když si k oběma možnostem přičtu cenu kancelářského softwaru, nejsem si jistý, jestli by mě ty wokna nevyšly dráž.

A za třetí mě v mé šrajtofli hřál onen příjemný bonus v podobě peněz vrácených za předchozí notebook :-)

Čeho bych přece jen uvítal víc, je počet USB portů. Pod windowsy jsem byl zvyklý píchnout do jednoho myš, do druhého flashku s daty a mimo dosah ethernetu ještě do třetího CDMA modem. Macbook má tyhle porty jen dva.

Ve finále jsem ale zjistil, že kromě kreslení je zabudovaný trackpad s multidotykovým ovládáním šikovnější než myš a taky jsem narazil na velmi šikovnou službu, díky které flashku už nepotřebuju. A tu bych vám tu chtěl doporučit.

Než jsem na ni přišel, nosil jsem si mezi pěti počítači data na flash disku. Když jsem si ji zapomněl vzít, byl jsem v háji. Když jsem si na ní omylem něco smazal, byl jsem v prdeli.

Náhodou jsem ale natrefil na Dropbox. Ten spočívá v tom, že si do compu nainstalujete malou utilitku, které řeknete, ve kterém adresáři máte data, která chcete zálohovat nebo sdílet. Udělátko vám po otevření účtu stáhne vybraný adresář na server. Když nějaký soubor přidáte nebo změníte, okamžitě ho to tam nahraje taky. Smazané věci si ukládá do zvláštního koše, takže průšvihy napáchané vlastní blbostí se dají napravit i po delší době.

Nejlepší na tom je, že k jednomu účtu můžete připojit kolik chcete počítačů, libovolné kombinace Win, Macu i Linuxu. Provedené změny se do nich nahrají jakmile je připojíte k internetu. Utilitka jde nainstalovat i do Windowsů, kde nemáte instalování aplikací povoleno. Funguje dokonce i na iPhonu, takže se třeba v krámě s DVD můžu rovnou ve svém domácím seznamu DVD přesvědčit, jestli to či ono už nemám.

V základu zdarma jsou dva gigabajty, pro náročnější placených padesát nebo sto. Kdo do systému pozve další uživatele, dostane prý pro ně i pro sebe čtvrt giga navrch, a to do tří gigabajtů. Nezkoušel jsem, jestli má někdo zájem, nechť napíše v diskuzi, zkusíme si přilepšit.

Poslední věcí, která mě držela u MS Office, byl devadesátimegový outlookový soubor s lety sbíranou a tříděnou e-mailovou historií a hlavně s několika tisíci kontakty nasbíranými za novinářskou praxi. Když jsem tohle všechno před několika měsíci zkoušel dostat do Thunderbirdu, výsledek nebyl slavný, takže jsem se toho trochu bál.

Nakonec to bylo jednodušší než jsem čekal. Maily jsem přes IMAP natáhl na Gmail a stejným způsobem stáhnul na nové místo. Kontakty, kalendář a poznámky mi při synchonizaci z Outlooku vytáhnul iPhone a stejným způsobem zkopíroval do Macbooku. Asi půl hodiny si to spolu něco povídalo a pak to bylo kde má. Včetně skupin kontaktů, diakritiky a různých třídících sarapatiček.

Příště o patáliích s internetem, aneb darovanému O2 na zuby nehleď.

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pistynka Pistynka | Web | 30. listopadu 2009 v 16:09 | Reagovat

:-) Trochu složitý na takového antitalenta co se programů týče, ale zřejmě si našel spoustu užitečných věcí , jejichž význam mi uniká a nepřijde důležitý xD

2 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | Web | 30. listopadu 2009 v 16:38 | Reagovat

Spooustu veci jsem nepochopila, ale vsechno ti to verim:D

3 Aailyyn Aailyyn | Web | 30. listopadu 2009 v 20:10 | Reagovat

[2]: No jo, my mu nerozumíme, ale my mu věříme :-)))

Kolik za tu reklamu dostáváš, Kruťasi ? :-)))

4 Lafi Lafi | Web | 30. listopadu 2009 v 20:17 | Reagovat

U Windows mě drží v podstatě jen ovladače na skener a podpora několika programů na které jsem zvyklý, i když by se dalo zvyknout na podobné třeba pod Linuxem.

5 S. S. | 1. prosince 2009 v 8:45 | Reagovat

[3]: Asi tak. Kolik ti za tyhle PR články platěj, krutej pane? Že bych si zase založil blog a taky si vydělal pár drobnejch.

6 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 1. prosince 2009 v 12:08 | Reagovat

Já jsem se vrátil k děrným štítkům:
http://tlustjoch.blog.cz/0911/c17
V případě potřeby (jak to potvrdily i nezávislé komenty) je lze použít na zaznamenání nákupu.

7 Ajja Pensivell Ajja Pensivell | 1. prosince 2009 v 22:11 | Reagovat

Snažím se průběžně zálohovat data na ftp.. bohužel na to většinou přijde až po té části, kdy se to posere. :))

Aneb ,,Jo, k tomu bych někde měla mít zálohu.." ,,Umm.." ,,Kurva!"
Ovšem vůbec nejlepší situace nastala, když jsem prvně byla úplně v háji, páč jsem si myslela, že jsem ten script ztratila, napsala jsem ho celý znovu (= = několik zbytečných hodin programování navíc) a pak jsem zjistila, že tu zálohu vlastně mám... V záchvatu vzteku jsem jí poslala směr dev/null, načež jsem si omylem smazala tu novou verzi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.